Przekształcenie użytkowania wieczystego w Warszawie
W dzisiejszym wpisie podejmę próbę wyjaśnienia kwestii związanych z przekształceniem użytkowania wieczystego gruntu we własność – co miało miejsce 01.01.2019 r. Dlaczego piszę o tak „starych” kwestiach? Bo w praktyce, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że pomimo uregulowania opłaty przekształceniowej, nie dostało odpowiedniego zaświadczenia potwierdzającego ten stan i umożliwiającego złożenie go w Sądzie Wieczystoksięgowym, i/lub w księgach wieczystych dalej ma wpisane roszczenie od miasta itp. Brzmi skomplikowanie? Nie martwcie się, zaraz wszystko wyjaśnię.
Wraz z początkiem 2019 r., gdy przekształcenie weszło w życie, miasto st. Warszawa systematycznie dokonywało wpisów roszczeń o uregulowanie opłaty przekształceniowej gruntu (jak na jednym ze zdjęć). Takie roszczenia trafiały do działu III księgi wieczystej danego mieszkania, które wcześniej znajdowały się na gruncie użytkowania wieczystego.
Z perspektywy czasu nie był to najbardziej trafiony pomysł. Nastąpiło spore zamieszanie, urzędnicy nie wyrabiali się z wysyłaniem informacji o wchodzących w życie zmianach, powstały ogromne opóźnienia, było również zamieszanie kto ile powinien zapłacić i czy może skorzystać z przysługującej bonifikaty itp.
Na szczęście obecnie jest już trochę łatwiej. Urzędy swego czasu rozsyłały informację o przekształceniu, którą w teorii wszyscy Właściciele powinni otrzymać. W praktyce mogło być z tym różnie.
Opłata przekształceniowa – Urząd Dzielnicy
Niemniej jeżeli nie otrzymaliśmy takiej informacji powinniśmy się udać do Urzędu Dzielnicy (jeżeli grunt na którym stoi budynek należał do m.st. Warszawy) lub do Zarządu Mienia Skarbu Państwa (jeżeli grunt należał do Skarbu Państwa). Tam powinniśmy się udać, zgłosić chęć opłaty jednorazowej i w razie potrzeby poprosić Urzędników o wyliczenie jej wysokości i jeżeli to możliwe to od razu dokonać jej opłaty oraz poprosić o wydanie zaświadczenia do wykreślenia roszczenia. Ważną informacją jest fakt, że wspomniana opłata przekształceniowa będzie wyliczona z 98% bonifikatą – tak więc w każdym przypadku będzie ona niższa niż gdybyśmy mieli płacić standardową opłatę w każdym roku.
W sytuacji gdy opłaciliśmy tę opłatę wcześniej powinniśmy otrzymać zaświadczenie potwierdzające wniesienie opłaty przekształceniowej w 100% i umożliwiające wykreślenie roszczenia z działu III KW. I to właśnie o tym dokumencie wiele osób nie pamięta lub nie zdaję sobie sprawy o konieczności jego posiadania by w pełni zamknąć ten temat. Urzędy w teorii same miały przesyłać taki dokument, gdy wszystko będzie uregulowane. Jednak jak pokazuje praktyka, jest zupełnie odwrotnie.
Dlatego, jeżeli mamy wszystko opłacone należy ponownie zgłosić się do Urzędu Dzielnicy lub Zarządu Mienia Skarbu Państwa i poprosić ich o wydanie takiego zaświadczenia. Sugeruję również by nie zwlekać z tą kwestią, bo niestety, ale na wydanie takiego dokumentu chwilę możemy poczekać – zwłaszcza w przypadku Zarządu Mienia Skarbu Państwa.
I kolejna podpowiedź z mojej strony – gdy będziemy mieli w rękach ww. zaświadczenie to powinniśmy się udać do Sądu Wieczystoksięgowego przy Al. Solidarności 58 i złożyć wniosek o wykreślenie roszczenia z KW. Koszt to ok. 250 zł. Dopiero wtedy mamy w pełni wyjaśnioną i rozwiązaną sytuację.
Jeżeli jednak jesteście w trakcie sprzedaży nieruchomości lub lada moment będziecie chcieli rozpocząć sprzedaż, to możecie odpuścić wizytę w Sądzie i składanie wniosku o wykreślenie roszczenia. Zrobicie to przy umowie sprzedaży – wówczas Notariusz pobierze od Was zaświadczenie, które zdobyliście i w imieniu nowych Właścicieli mieszkania złoży wniosek o wykreślenie wpisu z KW. Po waszej stronie będzie jedynie zwrot osobom Kupującym mieszkanie, 250 zł – czyli tego co sami musielibyście opłacić w Sądzie.
I to byłoby na tyle – sam proces może nie jest zbyt skomplikowany, choć jak pokazuje praktyka – wiele osób ma niedokończoną kwestię związaną z opłatą i/lub zaświadczeniem. Dlatego, jeżeli potrzebujesz pomocy w tej kwestii i nie tylko oraz chciałbyś też żeby ktoś zajął się sprzedażą od A do Z to śmiało do mnie pisz lub dzwoń.